Ocel je úžasný materiál. Zjednodušeně řečeno postačí roztavit surové železo, přidat určité množství koksu, které obsahuje uhlík, a přidat do vsázky některé legující prvky a máme k dispozici naprostý základ současného průmyslového světa. Bez oceli se neobejdeme a kdyby naráz zanikly všechny hutě a ocelárny světa, znamenalo by to totální civilizační kolaps. Ačkoli se může zdát, že hutní výroba je jen nezajímavé výrobní odvětví na vedlejší koleji zájmu veřejnosti, ve skutečnosti je to opěrný pilíř fungování celé planety. Bez výroby oceli bychom nejezdili autem, autobusem, vlakem a dokonce ani na kole a na koloběžce, nelétala by letadla a svět by rázem oživily koňské povozy. Pravdou je, že by to možná ozdravilo ovzduší a ekologii celé planety, ale současně s tím bychom neměli doma ani docela „obyčejné pračky nebo chladničky.
Když už se zmiňujeme o chladničkách, tato zařízení patří k těm, v nichž se běžně využívá tzv. žárupevná ocel. Chladnička a mraznička jsou vlastně zařízením, kde pracuje výměník tepla, přičemž tato technologie je využívána i jinde, například v klimatizaci, v tepelném čerpadle nebo v krbovém vytápění, je-li teplo rozváděno do radiátorů či podlahového topného okruhu. Žárupevné oceli jsou zapotřebí i v průmyslu, kam patří potravinářské, chemické nebo farmaceutické odvětví, případně energetika, kde se počítá s parními kotli, kompresory, turbínami, hydraulikou, rekuperací tepla nebo při využití solárních systémů.
Aby byla žárupevná ocel co platná a nabízela potřebné vlastnosti, je k tomu při výrobě oceli zapotřebí přidávat specifické legující prvky, jako je křemík, mangan, molybden a chrom. Tento materiál pak odolává velmi vysokým teplotám do 600 stupňů Celsia a zároveň je odolný vůči korozi. Žárupevná ocel 13CrMo4 a 13CrMo5 je zároveň dobře svařitelná, a to je při výrobě tepelných výměníků, potrubí a dalších tepelně namáhaných zařízení klíčová vlastnost.