Bezlepkové potraviny

Potraviny bez obsahu lepku stále vyhledává víc a víc lidí. Není pochyb, že jde o zdravé produkty. Takže logicky si konzumaci těchto výrobků spojujeme se zdravou výživou, někdo se tímto způsobem rozhodne snížit svou hmotnost a zlepšit si tak postavu. Jenomže když se pro to rozhodnete dobrovolně, je to vaše věc a je to v pořádku. Pokud ale zazní z úst lékaře v ordinaci, že jste na lepek alergičtí a nesmíte ho vůbec, je to horší. Tohle nechce slyšet nikdo.
bezlepkové těstoviny
Od základu vám to změní život a zvyknout si na to není nic lehkého. Lepek je totiž skoro ve všem. A potraviny bez něj bývají o dost dražší. I když dnes už situace není tak strašná jako dříve. Naštěstí už se s nemocnými touhle nemocí počítá a tak se dá dobře žít i s ní. Nejhorší je samozdřejmě začátek, než si pacienti zvyknou a naučí se s touhle alergií žít. Naštěstí jde doba dopředu a informovanost je velká, existuje řada publikací, kuchařek a podobně.
kakaový dort
Pokud se ale rozhodnete dobrovolně lepku vyhýbat, pro zlepšení zdraví nebo kvůli hubnutí, není na tom nic zlého a určitě vám to prospěje. Oproti nemocným se také nemusíte obávat, že občas šlápnete vedle nebo si náhodou něco dopřejete. I když dnes existuje i mnoho variant různých dobrot, které si mohou dát bez obav i nemocní celiakií. Na výběr je toho docela dost:
·         Bezlepkové sušenky (vyrábí se v mnoha různých příchutích)
·         Bezlepkové těstoviny
·         Bezlepková mouka, bezlepková mouka na pečení chleba nebo do různých těst
·         Bezlepkové koláčky, tyčinky
·         Oplatky bez lepku, sójová tyčinka
·         Sójové maso
·         Cereálie
·         Sladkosti
·         Luštěniny
·         Rýže
·         Instantní jídla a polévky
·         Lahůdky
·         Mléčné výrobky
·         Kojenecká a dětská výživa
·         Cereálie
 
Zkrátka většina potravin, na které si vzpomenete, má už svoji bezlepkovou variantu. I když bývá cena vyšší než obyčejné potraviny, není to už zase tak hrozné. Výhodné je nakupovat větší množství potravin najednou, nejlépe na internetu ve speciálních e-shopech. Nebo samozdřejmě můžete zajít do kamenné prodejny se zdravou výživou. Ale i v normálních supermarketech najdete regály vyhrazené pro bezlepkové potraviny.