Grónsko: Největší ostrov na světě

Grónsko se nachází mezi Atlantikem a Severním ledovým oceánem. Je součástí Severní Ameriky a hlavním městem je Nuuk.
Je považováno za největší ostrov na světě a jen asi 15% není trvale zaledněno. Led zde má mocnost až 3 000 m. Kdyby zde ledovec roztál, hladina oceánu by se zvedla až o 7 m.

záře

Počet obyvatel k roku 2016 překračovalo 50 tisíc. Počet obyvatel zde ale mírně každým rokem klesá. Druhým největším městem ostrova je Sisimiut. V Grónsku se nachází spousta osad, na které působí letadlová, vrtulníková či lodní doprava. Velice oblíbené jsou zde například motorové sáně nebo psí střežení.
Oficiální jazyk je zde grónština ale používá se zde například také dánština nebo angličtina.

hory

Za projev kultury (té nejstarší) se dají považovat písně, pověsti, ságy a pohádky předávané z generace na generaci.
Ostrov je rozdělen na čtyři kraje, a to: Sermersooq, Qaasuitsup, Kujalleq a Qeqqata.

Zajímavostí je, že se zde nachází vojenská základna Thule nebo Národní park Severovýchodní Grónsko.
Co se týká zalednění, ledovec má dvě hlavní elevace, kupole, které se pohybují až 10 km/rok. Největší vrchol má 3270 m n. m. Pár let zpět bylo vypozorováno zrychlení tání ledovců, ledová masa se v letech 1996 – 2007 zmenšila až o neuvěřitelnou třetinu. Oceánská voda může rozpouštět ledovec až několik metrů za den. Tato voda má okolo 3°C.

Jedním z největších zástupců zvířat je zde medvěd lední. Ten se dostává pomocí Východogrónského proudu na lov tuleňů. Další nejrozšířenější zástupci jsou zde například tur pižmový, sobi, hranostaj či polární liška. Vyskytuje se zde také mnoho druhů velryb, mrožů či tuleňů. Existuje zde nespočetně mnoho zvířat, která jsou rozšířená po celém ostrově.

sněžní psy

Politický systém: Sídlí zde parlament, který je vždy volen na čtyři roky. Za hlavu státu je považován dánský monarcha Margrethe II. Od roku 1973 bylo součástí Evropské unie, ale obyvatelé rozhodli o vyčlenění a tak roku 1985 se stalo zámořským územím.