Jak snížit spotřebu elektřiny a vody


1. Zhasínejte
Velmi snadné a často jasné, přesto tuto zásadu mnoho lidí nedodržuje. Pokud v dané místnosti nepotřebujete svítit, zhasněte. Mnoho lidí má také ve zvyku rozsvěcet při každé návštěvě koupelny, a to i ve dne, kdy je dostatek denního světla. Pokud máte tento zlozvyk i vy, zbavte se ho. Vhodné je také vyměnit klasické žárovky za úsporné. Jejich cena je sice vyšší než u klasických žárovek, ale vydrží mnohem déle a díky menší spotřebě elektřiny se vám peníze rychle vrátí.
klasická žárovka
 
2. Neplýtvejte vodou
Dalším zlozvykem mnoha lidí je nechat téct vodu během toho, co si čistí zuby. Tato voda je tak spotřebovávána naprosto zbytečně. Zbavte se tedy i tohoto hrozného zlozvyku. Vodu ale můžete šetřit i jinak. Například pokud máte zahradu, zachytávejte dešťovou vodu, která je ideální na zalévání. Také si dejte pozor na to, jak dlouho se sprchujete. Občas po dlouhém náročném dni člověk potřebuje dlouhou sprchu či plnou vanu vody, ale není to nutné každý den. Při každodenním sprchování tedy nenechávejte téct vodu příliš dlouho, stačí namočit pokožku, umýt mýdlem a opláchnout vodou. V extrémnějších případech šetření vodou někteří lidé například zachytávají vodu z pračky a tu pak využijí na splachování WC.
 natáčení vody
3. Vařte úsporně
Při vaření si dejte pozor, aby velikost hrnců a pánví odpovídala velikosti varných plotýnek. Pokud máte menší hrnec než plotýnku, při vaření vám uniká zbytečně moc tepla, což potom zvyšuje spotřebu elektřiny. Pokud nepotřebujete vařit ve více hrncích najednou, je vhodné použít jednu plotýnku, která je nahřátá a nespotřebujete tak zbytečně elektřinu na rozehřívání nové plotýnky.
 
 
4. Perte úsporně
Snažte se vždy naplnit pračku na prádlo do celého jejího objemu. Pokud je to možné, neperte oblečení po jednom. Ušetříte jak za vodu a elektřinu, tak i za drahé prací prostředky. Vodu, nikoliv ale z pohledu objemu, můžete šetřit i tak, že budete používat domácí prací prostředek vyrobený z jádrového mýdla a prací sody. Voda, která poteče z vaší pračky tak nebude tolik znečištěna chemickými složkami, které obsahují kupované prací prostředky.