Když dovolená, tak na Vltavě

Chystáte se opět na dovolenou k moři, jako každý rok? Co takhle letos změnit plány a užít si vodu tentokrát sladkou, svižně tekoucí, v prostředí krásné zalesněné krajiny? Zveme vás na Vltavu, řeku, která láká každý rok tisíce vodáků, z nichž někteří si lodě pronajímají, a ti ostatní mají k dispozici svá plavidla. Co byste ovšem měli vědět, než se posadíte na sedačku kánoe a pádlem uděláte první tempa?

dívka na kajaku

Pečlivě volte termín – možná to dobře znáte – pokud se vypravíte ve špičce letní sezóny k moři, můžete očekávat na plážích hlavu na hlavě. To samé platí i pro vodáky na Vltavě, ti se k jejím břehům nahrnou již začátkem července a houfně ji opouští až zhruba v polovině srpna. Vydejte se tedy do Vyššího Brodu, na počátek splutí Vltavy, raději poslední týden v červnu nebo v srpnu, případně první týden v září. Za slunečného počasí bude plavba skvělá.

vodácká pádla

Prokládejte plavbu odpočinkovými dny – plavbu můžete snadno proložit dvěma či třemi volnými dny a tehdy pozměníte program, jak vám to bude vyhovovat. Výhodné je odpočinkový den volit v turisticky atraktivním místě, tedy např. v Českém Krumlově, v Rožmberku nad Vltavou a v kempu pod zříceninou hradu Dívčí Kámen a prohlédnout si zde některé pamětihodnosti. A chcete-li tip na výlet, vydejte se z Dívčího Kamene k obci Třísov a vystoupejte až k místnímu koupališti, je odtud fantastický výhled do oblasti Blanského lesa.

Doplout se dá až do Českých Budějovic – okolí Vltavy na horním toku je atraktivní až na Hlubokou nad Vltavou, můžete tedy plout napříč Českými Budějovicemi, prohlédnout si historickou část města, navštívit Černou věž a náměstí Přemysla Otakara II. a občerstvit se tu v některé z kaváren, čajoven, cukráren či restaurací. Pouze mějte na paměti, že tu narazíte na soustavu nesjízdných jezů, kde musíte veškerá plavidla zdlouhavě a pracně přenášet podél levého břehu.