Král silového cvičení

Ani jste nemuseli navštěvovat zrovna sportovní školu, abyste se s nimi seznámili. Stačil „tělák“ na škole základní a hned jste věděli, s kým že máte čest. Pokud jste se však někdy se sportem setkávali aktivně i mimo školní tělesnou výchovu, je téměř vyloučené, abyste je nezaznamenali. Ať už jde o tréninky některého z bojových sportů či například fotbal, ony byly a jsou přítomni. Za nějaký ten prohřešek Vám je trenér určitě "naordinoval", třeba i při tréninku plavání. Pěkně vylézt z bazénu a "hodit si tam dvacku" a plavat dál. Jsou totiž stále nejběžnějším prospěšným trestem na řadě sportovišť, ale třeba i v armádě.
cvičení kliků
 
Kliky
 
Pro svoje účinky a relativní nenáročnost na provedení bývá tento pohyb nazýván králem posilovacích cviků. Právem. Jde o základní posilování, které rozvíjí sílu a svaly zejména horní části těla.
Jeho efektivita je obrovská, navíc nejde nutně jen o zvýšení tlakové síly a objemu nejvíce dotčených partií. Opravdovou výhodou je totiž zapojení širokého spektra svalů a úponů. V rámci své univerzálnosti tak pomáhá zvýšit výkon u různých druhů sportovního zápolení. Právě díky zaktivování téměř celého těla si můžete být jisti vyvážeností jednotlivých partií a nepřetěžováním pouze některé konkrétně, jako tomu může být u cviků izolovaných. Pokud celý pohyb provádíte správně, zaručuje přirozené namáhání i stabilizačního systému páteře. Důvodem je, že břišní a zádové svaly, které jsou uloženy hlouběji a svou funkcí páteř podporují, jsou při „klikování“ aktivovány také. Nicméně to neznamená, že při realizaci tohoto cvičení posilujete vše okolo, jen ne to, o co vám jde v první řadě. Variabilita možností v provádění tohoto základního cviku, umožňuje zaměřit se konkrétněji i na cílovou část těla.
cvičenec svalnatý
Chcete pevnější a větší triceps? Pak zvolte takzvané kliky diamantové či klasické s úzkým úchopem. Avšak bonusem vám bude vždy i souběžné posílení „břišáků“ a hýždí.
Trpíte-li nedostatkem pohybu, například kvůli povaze svého zaměstnání, tedy si občas dopřejte klik i jinak než prstem na svou počítačovou myš.