Datum 28. října 1918 známe všichni moc dobře, jde o datum, kdy vznikl samostatný československý stát. Znáte ale pětici mužů, kteří se za to zasloužili?
Muži 28. října, co byla tahle pětice mužů zač a za co jim dodnes vděčíme
Po svobodě a samostatnosti volali lidé odedávna. Ne vždy to ale bylo lehké a samozřejmé. Vznik samostatného Československa se datuje na 28. října 1918 a dnes si každý rok v tento den tuhle významnou událost připomínáme. Kdyby ale nebylo pětice politiků, které dnes označujeme jako muže 28. října, možná by všechno bylo jinak. Seznamte se s těmito muži i našimi národními dějinami o něco blíže.
Na pozadí 1. světová války
1. světová válka stále trvala, a i když s jejím začátkem byly naše národnostní a vlastenecké otázky hodně upozaděny, někteří čeští politici o naši samostatnost stále usilovali a nevzdávali se. Bojovali, jak se dalo a konečně se chtěli od Rakouska-Uherska odpoutat. Češi a Slováci se tehdy cítili jako jeden národ a bylo tak jasné, co je cílem našich nejslavnějších politiků tehdejší doby. Den před vznikem samostatného Československa už začalo Rakousko-Uhersko konečně jednat o podmínkách míru, které by mohly ukončit vleklé boje první světová války. To si lidé v našem hlavním městě Praze převzali po svém a začali se scházet v ulicích. Viděli v tom konec Rakouska-Uherska jako monarchie.
28. říjen
Toto setkání vlastenců začalo vrcholit o den později někdy v dopoledních hodinách. Psal se 28. říjen 1918, když v davu promluvil k lidem Isidor Zahradník, který byl politikem. U sochy knížete Václava promluvil a zvolal, že jsou lidé svobodní, dav ucítil naději. Jeho proslov se stal památeční řečí a v tu chvíli lidé poprvé cítili, že jsou skutečně svobodní. Jasno o tom, že tomu tak skutečně je, ale bylo až v podvečer téhož dne. To Národní výbor konečně vydal úplně první zákon nového československého státu. Aby mohl zákon vejít v platnost, svými podpisy jej musela ztvrdit právě pětice tehdejších hrdinů, politiků, kterým dnes říkáme muži 28. října.
Kdo patří do slavné pětice politiků
Těmi slavnými hrdiny československého státu se stali Alois Rašín, Vavro Šrobár, Antonín Švehla, František Soukup a Jiří Stříbrný. A i když tihle pánové nepatřili zprvu k těm nejslavnějším prvorepublikovým politikům, do dějin naší země se už neodmyslitelně zapsali. Otěže museli vzít do svých rukou, protože Edvard Beneš, Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Kramář byli na cestách a nenacházeli se ve své vlasti.
Takhle se tvořili dějiny Československa a nás všech.