Pěší turistika po českých horách

Před mnoha lety se lidé vydávali do hor jen s obyčejným koženým batůžkem a s pohorkami na nohou. Nebylo to zrovna pohodlné, přesto je pobyt v horském prostředí těšil. Dnes máme k dispozici tolik technických prostředků a vymožeností, které z pobytu v přírodě vytvoří zážitek mnohem příjemnější.
kompas na mapě

Základem je kvalitní outdoorová obuv a batoh

Za pěkného počasí a v letním období je teoreticky možné provozovat horskou turistiku i v obyčejné teplákové soupravě, v kraťasech a tričku, případně v lehké větrovce. Ale nekvalitní obuv a mizerný batoh Vás potrápí, že na takový výlet rozhodně nezapomenete. Speciální trekové boty a batoh určený pro jednodenní nebo vícedenní turistiku jsou základním vybavením, bez kterého se neobejdete. Výrobců kvalitního vybavení a obuvi je mnoho, specializovaných obchodů rovněž. Nákup batohu a obuvi rozhodně nedoporučujeme přes e-shop, jedná se o velmi specifické zboží, které je nutno osobně vyzkoušet. Vyhraďte si na takový nákup dostatek času a obrňte se trpělivostí, počítejte s tím, že budete testovat raději deset párů bot různých výrobců a značek, než abyste pak na kamenitém svahu řešili otlaky a puchýře. U obuvi nezapomínejte na volbu vhodné tvrdosti podrážky, stélka musí být anatomická, horní část bot nesmí nikde tlačit. Rozdílné jsou také boty na chůzi po členitém horském terénu a po rovinaté krajině.
turistické boty

Goretex a sympatex

Součástí kvalitního výrobku trekové outdoorové obuvi je i goretexová (sympatexová) membrána, jejíž speciální konstrukce zabraňuje průniku vody dovnitř a zároveň odvádí vodní páru z vnitřku boty ven. Důmyslný princip membránové vložky spočívá v rozdílu velikosti molekul vodní páry a vody. Molekula vody je větší než molekula vodní páry a membrána má otvory tak malé, že propustí jen vodní páru z vnitřku boty ven a vodu naopak z vnějšího prostředí nepropustí dovnitř boty.
muž na kraji skály
Goretexové nebo sympatexové membrány jsou dnes i součástí oděvů, které do jisté míry ochrání před promoknutím v deštivém počasí. Můžete se s nimi setkat u sportovních overalů, kalhot a nepromokavých bund.