Sen o vlastním bydlení může pomoci splnit hypotéka

Není tomu tak dávno, kdy bylo možné čerpat celých 100% hypotéky. Ovšem podmínky pro její schválení se neustále zpřísňují a po novele z konce roku 2018, už to tak jednoduché není. V současnosti je možné žádat pouze o 70% hypotéky, zbylých 30% musí žadatel zaplatit z vlastních úspor. V praxi to znamená jediné, pokud budete žádat o hypotéku ve výši 3 000 000 korun, 900 000 musíte mít našetřeno předem. S touto podmínkou však má řada lidí problém a proto řeší, tuto potřebnou sumu dalším spotřebitelským úvěrem. Jsou tu ale i další podmínky, které je potřeba brát v potaz. Ty základní spravuje Česká národní banka, jednotlivý poskytovatelé úvěrů si pak mohou ještě přidat vlastní tak, aby měly co možná největší jistotu, že poskytnutý obnos peněz získají od dlužníka nazpět. Jaké jsou tedy podmínky pro získání hypotečního úvěru?

Příjem

Aby bylo možné úvěr splácet, je zapotřebí pravidelný měsíční příjem. Ten může pocházet ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti, podnikání nebo třeba z pronájmu nemovitosti. Z příjmů a výdajů banka vytvoří měsíční bilanci, podle které snadno určí, zda je žadatel schopen dostát svým závazkům, které by případně vůči bance měl.

růžová pokladnička

Krom klasických hypotečních úvěrů na bydlení, nesmíme zapomenout ani na americké hypotéky, které jsou v mnohých pohledech benevolentnější a nabízí je i nebankovní společnosti. Americká nebankovní hypotéka stojí minimálně za vaši pozornost.

Registr dlužníků

podpis smlouvy

Součástí schvalovacího procesu bank je i prověření žadatele v registrech dlužníků. Pokud se žadatel někdy v minulosti ocitl v situaci, kdy nebyl schopen dostát svým závazkům, s největší pravděpodobností v některém z nich budou jeho údaje figurovat. V některých případech se může jednat o banality, jindy jde o závažnou překážku, která brání v uzavření úvěru. Navíc je potřeba si uvědomit, že každá zamítnutá žádost o úvěr je zaznamenávána.