Tohle jsme viděli snad jen ve filmu

Samotný automobilový průmysl již prošel takovou proměnou, že mnozí všechny změny nestačí ani vnímat. Navíc všechno nabírá neskutečné rychlosti a vzhledu. Koho by kdysi dávno napadlo, že se bude například jezdit na kombinaci benzinu a plynu nebo dokonce na elektřinu. A to nemluvě o tom, že se bude majitel vozu jen vozit, protože řízení za něj zvládne autopilot, případně různé složité systémy. Co potom, když je řeč o předvedených modelech, které zaúkolujeme, aby nám dojeli do obchodu pro nákup. Zde jim ho předá pověřený pracovník. To ale také nemusí být lidská síla, ale robot nastavený a vycvičený pro tyto služby. Po převzetí se nám plechový miláček vrátí zpět i s nákupem. Možná je to úsměvné, ale na různých veletrzích jich podobné prototypy fungují a lidi se s nimi seznamují. Na podívání pěkná věc, ale na běžné užívání? To již nebude žádný adrenalin za volantem. Ale kdo ví, třeba všechno nebude tak horké.

robot

Kráčející vozidlo

Automobilka Hyundai má ve světě velké zastoupení svých produktů. Přesto nezůstává spát na vavřínech a stále vymýšlí něco nového, co by mohlo oslovit širokou veřejnost a pomoci například zásahovým integrovaným systémům. Nedávno totiž představila svůj zcela nový koncept pod označením Elevate. Zajímavé je to, že automobil hned na pohled připomene spíš film Válku strojů. Hlavní roli nyní hraje vysoké monstrum, které kombinuje jízdu jak po svých kolech, tak ale kráčí po svých robotických končetinách. Tak ten rozhodně nebude potřebovat do předních světlometů žárovky Osram H7. Vidět bude na dálku a zřejmě těch žárovek a různých elektronek bude zajisté potřeba více, než se zdá. Pravděpodobně se zde vyplatí i správné osvícení nohou, to aby zase ostatní řidiči věděli, kde se monstrum pohybuje.

mars

Kde by měl skvělé uplatnění?

  • V oblastech, kde je špatná dostupnost po přírodních katastrofách.
  • Při pohybu ve městě, možná by se pod ním dalo běžně projíždět.
  • Určitě by jej ocenili lidé s tělesným postižením, vzhledem k jeho chodícím robotickým nohám by je dovezl až po přístupných schodech na bezpečnou plošinu.
  • Špatné počasí by jim rozhodně nevadilo.

Kdo ví, co bude za pár let, ale skutečně podobný model již je v možné realizaci, počkáme si na nové zprávy z dalších veletrhů.