Vlastnosti bazénové krycí plachty

Plachet pro zakrytí bazénů v době, kdy jej nevyužíváte, existuje několik typů. Jsou to běžné výrobky pro každodenní použití v průběhu koupací sezony, mohou být i solární, a také zazimovací. Každá z nich slouží v jiném období, i když v podstatě ke stejnému účelu – zakrýt důkladně prostor hladiny a chránit ji před spadem nečistot.
U venkovních nádrží se neubráníte náletům hmyzu a drobným mikročásticím polétavého prachu a pylu. Nemusí jít přímo o kvanta napadaného listí nebo povadlých stébel trávy, aby se vytvořila mazlavá vrstva na dně, která bude živnou půdou pro bakterie a řasy. Vyplatí se tedy nádrž zakrývat pravidelně. Mějte pouze na paměti, že v zimě se bazén zakrývá pouze zazimovacími plachtami, které odolávají působení mrazu.

plachta

Materiál

Bazénové krycí plachty se vyrábí z několika vrstev. Horní ochranná je většinou tvořena polyetylenovou fólií LDPE, odolnou vůči UV záření a povětrnostním vlivům. Tato vrstvička je zásadní pro dlouhou životnost výrobku.
Střední vrstva sestává z polyetylenu HDPE ve formě tkaniny. Jednotlivá vlákna jsou propletena tak, aby odolávala mechanickému namáhání, např. náhodnému protržení ostrým předmětem. Tato vrstvička má za úkol zajistit dostatečnou mechanickou pevnost při napínání a statické zátěži v průběhu sezóny.
Spodní vrstva se vyrábí opět z LDPE polyetylenu, bývá většinou černá a její funkce je podobná jako u horní vrstvy.

bazének

Jak ji ukotvit

U malých nádrží je tento proces snadný, jednoduše ji přehodíte ve dvou lidech přes hladinu a napnete ji ocelovým lankem a napínákem vybaveným pákovou ráčnou. Lanka jsou potažená plastem kvůli zamezení korozi, a napínáky bývají součástí balení výrobku. Problematičtější jsou velké bazény, kde jsou i plachty rozměrné a poměrně těžké, tam se využívá speciálních stahováků a napínáků, které zajistí dokonalé napnutí materiálu po celém obvodu.