Žena v minulosti: jakým mýtům musely ženy čelit po staletí?

Napadlo vás někdy, co si o ženách mysleli ve starověkém Řecku nebo Římě, případně jaký měli k ženám postoj muži nebo filozofové? Budete se divit, jakým nesmyslům muži podléhali. Ženy, které byly ještě před počátkem křesťanství považovány za obchodní zboží, byly v křesťanství čarodějnice, ďáblovy služebnice nebo prostitutky, a to i když byly vdané a měly děti a manžely. C o všechno si muži mysleli, že ženy zmohou nebo nezmohou?

socha

Plinius
Ten se považoval za vědce, ale myslel si, že ženy, které menstruují, mohou ovládat včely, uhranout rostliny, nebo ztupit ostří a splašit stádo koní jenom svou přítomností.

Aristoteles
Velký filozof a znalec a myslitel si myslel, že ženy jsou zcela podřízeny mužům a samozřejmě jsou nedokonalými kopiemi mužů. Také byl přesvědčen, že mají méně zubů a hůře vidí.

Ve středověku

Ženy podle myslitelů středověkých netušily, co je to vzrušení. Pokud ho zažily, byly upalovány jako čarodějnice. Později byl ženský orgasmus považován za projev nemoci, kterou muži nazvali v sedmnáctém století „hysterie“.

zuby

Novověký pohled

Aby učenci pomohli ženám vyléčit hysterii, podrobovali je lobotomii. Až v osmnáctém století byl vymyšlen přístroj, který dnes známe jako vibrátor. Inu, používáme ho dodnes k jistému druhu terapie, to asi nemůžeme popřít…

–          Až do dvacátého století byla masturbace vnímána jako něco špatného, nežádoucího, divného. Podle mnohých moudrých měla způsobovat šílenství. Dívkám nerostly prsa a chlapcům údy.

–          Až do poloviny devatenáctého století si všichni mysleli, že se ženy nesmějí vzdělávat, protože vzdělanost u žen působí neplodnost.

–          Pokud se těhotná žena podívala na někoho ošklivého, narodilo se jí ošklivé dítě. Pokud se podívala na postiženého nebo nemocného, narodilo se jí nemocné nebo postižené dítě.

Jeden z mýtů se udržel ve Spojených státech amerických dodnes. Místní poslanci věří, že pokud žena nechce, tak neotěhotní.